top of page

Na czym polega udział w projekcie?

Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w projekcie, poprosimy Cię o dwukrotne odwiedzenie pomieszczeń laboratoryjnych School of Psychology University of Edinburgh. Wizyty te potrwają ok. 3 godzin, a jedna z nich powinna się odbyć wkrótce po Twoim powrocie z krótkiego np. wakacyjnego pobytu w Polsce. Sesje będą miały miejsce w pomieszczeniach laboratoryjnych School of Psychology University of Edinburgh. W trakcie sesji badawczej będziemy prosić Cię m.in. o nazywanie obrazków po polsku
i angielsku, czytanie i słuchanie krótkich zdań i decydowanie o ich poprawności. W trakcie udzielania przez Ciebie odpowiedzi będziemy rejestrować elektryczną aktywności mózgu (EEG) i śledzić ruch gałek ocznych (eye-tracking). Połączenie tych trzech metod pomiaru pozwoli na zaobserwowanie nawet subtelnych zmian zachodzących w umyśle i mózgu człowieka wraz ze zmieniającymi się doświadczeniami językowymi.

Elektroencefalografia (w skrócie EEG) jest to metoda badania aktywności bioelektrycznej mózgu. Dzięki temu, że neurony kory mózgowej kodują informacje za pomocą impulsów nerwowych, ich rejestracja jest możliwa dzięki rozmieszczeniu na powierzchni czaszki specjalnych elektrod.

 

Jak przebiega badanie? Rozpoczyna się od założenia na głowę czepka zapinanego pod brodą i wpięcia do niego elektrod, tak jak to zostało przedstawione na zamieszczonych poniżej zdjęciach. Procedura ta wymaga wprowadzenia do plastikowych otworów, w których osadzone są elektrody, kilku kropli żelu zwiększającego przewodność sygnału rejestrowanego przez elektroencefalograf. Żel ten jest przezroczysty, nie klejący i łatwy do usunięcia z włosów (np. za pomocą papierowego ręcznika). W trakcie rejestracji sygnału, osoba badana wykonuje anonimowo testy komputerowe, których standardowo używa się w badaniach naukowych.

 

Czy badanie jest bezpieczne dla zdrowia? Rejestracja sygnału EEG jest całkowicie bezpieczna, nieszkodliwa dla zdrowia i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Przeciwwskazaniem do wzięcia udziału w eksperymencie mogą być jedynie poważne problemy neurologiczne, jak na przykład padaczka.

Okulografia (eng. eye tracking) to technika pozwalająca badać aktywność wzrokową, czyli śledzić ruchy oczu i punkty skupienia wzroku: w jaki sposób przemieszcza się nasze spojrzenie po prezentowanym materiale, gdzie i na jak długo skupiamy wzrok. Technika ta wykorzystywana jest nie tylko w badaniach naukowych, lecz także marketingowych i z zakresu user-experience.

 

Jak wygląda badanie? Uczestnik eksperymentu siedzi przed ekranem komputera, na którym wyświetlane są bodźce (słowa, zdania, obrazki, itd.). Jej podbródek i czoło oparte są wygodnie na specjalnym stelażu, a zlokalizowana przed ekranem kamera rejestruje ruchy oczu i punkty fiksacji, czyli skupienia wzroku. Czasem prezentacji wizualnych bodźców towarzyszy materiał dźwiękowy wówczas osoba badana zakłada słuchawki. W trakcie badania możliwe są przerwy, żeby zapewnić uczestnikowi maksymalny komfort.

 

Czy badanie jest bezpieczne, kto może wziąć udział w badaniu? Badanie okulograficzne jest w pełni bezpieczne i bezinwazyjne. Uczestnikiem takiego badania może być każdy, włącznie z osobami noszącymi okulary i soczewki kontaktowe (preferowane okulary).

Projekt finansuje

Grant SONATA BIS nr 2015/18/E/HS6/00428

bottom of page